.:: GEODEZJA - portal geodezyjny tworzony przez geodetów dla geodetów i uczestników procesu inwestycyjnego-ogłoszenia(praca,sprzęt i instrumenty),usługi geodezyjne(firmy),forum, aktualności i artykuły:.Loading...
eksperci - zadaj pytanie ekspertom od geodezji
Geodezja forum geodezyjne, portal geodezyjny, forum geodezji i geodetów, geodeta, geodeci,firmy geodezyjne, ceny i cennik,usługi geodezyjne, darmowe ogłoszenia geodezyjne,praca, studia, uprawnienia geodezyjne szkolenia, geodeta, forum geodetów,kursy i szkolenia geodezyjne z geodezji, sprzęt geodezyjny i instrumenty,mapy,oferty geodetów, przetargi, usługi
    •  Online: 4 gości i geodetów  
Dzisiaj
GośćPortalu dodał/ła komentarz do newsa
08:46
GośćPortalu dodał/ła komentarz do newsa
03:04
GośćPortalu dodał/ła komentarz do newsa
02:42
GośćPortalu dodał/ła komentarz do newsa
02:17
GośćPortalu dodał/ła komentarz do newsa
00:31
" Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life " - Konfucjusz
Współpracujemy z:
" Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu."
Wyszukiwarka forum: temat post
Temat: Jaka decyzja!
Autor tematu: giga

giga
29-08-2011
13-10-2011 16:29
Witam!

Czy musze podpisac operat techniczny przyjecia przebiegu granic ,jezeli sie z nim nie zgadzam. Czy mozna go oddac do zasobu do sprawdzenia bez podpisu.
Proszę o opinie na ten temat. Pozdrawiam!

geoniel
11-02-2011
14-10-2011 07:57
Nie musisz.Czynności przyjęcia przebiegu granic, np. do podziału nie są wstrzymywane przez brak podpisu zainteresowanej osoby.

giga
29-08-2011
14-10-2011 13:38
Czy zlecajac prace geodecie ,powinnam miec jakąs umowe na pismie czy jest to konieczne,czy moze byc umowa ustna.Jaki termin obowiazuje przy przyjeciu przebiegu granic.prosze o odpowiedz
14-10-2011 17:58
od niektorych klientow przyjmuje zlecenia tylko ustnie, to juz jest raczej kwestia zaufania, ze mi pozniej zaplaci a nie jakiegos uregulowania prawnego ;)
Co znaczy "jaki termin"?
przyjecie granic wykonuje sie przy podziale dzialki jako tzw. pierwszy etap.
Nalezy rozroznic przyjecie/wznowienie/rozgraniczenie granic. Tylko w wypadku rozgraniczenia geodeta WZYWA strone w teren (za niestawiennictwo grozi grzywna itp), w pozostalych wypadkach zawiadamia i niestawiennictwo strony nie wstrzymuje czynnosci geodety. Warunkiem oddania do zasobu jest zawiadomienie strony odpowiednio wczesniej (7 dni) przed planowanymi pracami w terenie.

giga
29-08-2011
15-10-2011 01:13
Jakie prace wykonuje sie po oddaniu operatu do zasobu!
Jaki termin-chodzi o to ile geodecie potrzeba czasu
na czynnosci takie jak przyjecie przebiegu granic nieruchomosci podlegajacej podzialowi,na czym to dokładnie polega ,bo nie moge sie połapac.ALE WSZYSTKIE PYTANIA SĄ WŁAŚCIWE-dlatego prosze o odpowiedz
15-10-2011 16:35
1. "Jakie prace wykonuje sie po oddaniu operatu do zasobu!"
zalezy jakiego operatu ;) W zasadzie chyba tylko w wypadku podzialu po zlozeniu tzw 1 etapu geodeta wykonuje dalsze prace (zwiazane z 2 etapem jezeli taki jest). W innych wypadkach operat podlega sprawdzeniu w ODGiK i jezeli brak jest ustarek przyjeciu i wprowadzeniu do zasobu. Jezeli sa usterki stwierdzone przez osobe kontrolujaca, to geodeta moze sie z nimi zgodzic i poprawic co trzeba lub moze sie nie zgodzic i napisac skarge do WINGiKa (lub droga sadowa).

2. "Jaki termin-chodzi o to ile geodecie potrzeba czasu
na czynnosci takie jak przyjecie przebiegu granic nieruchomosci podlegajacej podzialowi,na czym to dokładnie polega ,bo nie moge sie połapac"
Z grubsza termin- zgloszenie roboty do osrodka (ok 2 tyg sie czeka na materialy do zgloszenia, niestety czasem dluzej),
- wyslanie zawiadomien do stron o przyjeciu granic (strony musza zostac powiadomione na 7 dni przed terminem) zalezy od geodety jezeli chce miec pewnosc o zachowaniu terminu- wysyla na 3 tyg przed planowanym przyjeciem granic (jezeli listonosz nie zastanie odbiorcy listu, to list lezy na poczcie max 2 tyg+1tydz termin o ktorym wczesniej pisalem)
- przyjecie granic w terenie i spisanie protokolu (to juz zalezy od wielkosci dzialki, trudnosci roboty itp. male dzialki, bezproblemowe- 1 dzien)
- sporzadzenie operatu, projektu podzialu podbicie ich przez PODGiK (powiedzmy ze tez ok 1 tyg)

W miedzy czasie nalezy przygotowac i zlozyc na gminie wstepny projekt podzialu, ktora to w zaleznosci od tego jak podchodza do sprawy moze miec 2 m-ce na wydanie postanowienia zatwierdzajacego ten wstepny proj. podzialu

giga
29-08-2011
17-10-2011 22:04
W którym momencie mierzenia geodeta zna i moze mi podac wymiary mojej działki.Czy mozna dac do podpisania protokoł nie znając pow. działki.Czy mam prawo znac pow.działki sąsiadki do której ma dołączyc pasmo 1,60ara pochodzace z mojej dzialki po sprostowaniu błędu przez geodete.Czy mozna bez mojej obecnosci stabilizowac granice
których szukano przez połowe roku.WSZYSTKIE PYTANIA SĄ WŁAŚCIWE.Bardzo prosze znawcow tematu o swoje zdanie.
Dziękuje
18-10-2011 09:29
1. "W którym momencie mierzenia geodeta zna i moze mi podac wymiary mojej działki"
Zalezy od sprzetu jakim dysponuje. Ja sie na temat wymiarow i powierzchni nigdy nie wypowiadam, przed zakonczeniem pracy w terenie gdyz zawsze moga wyskoczyc jakies niespodzianki. Natomiast powierzchnie (ta ktora bedzie w ewidencji), moge podac dopiero po wprowadzeniu pomiarow do komputera i obliczeniu odpowiednich poprawek.

2. "Czy mozna dac do podpisania protokoł nie znając pow. działki"
Tak, protokol nie zawiera miejsca na powierzchnie dzialki. W protokole opisuje sie granice, ich stabilizacje itp. w zadnym miejscu nie podaje sie powierzchni.

3. "Czy mam prawo znac pow.działki sąsiadki do której ma dołączyc pasmo 1,60ara pochodzace z mojej dzialki po sprostowaniu błędu przez geodete"
moim zdaniem nie, sasiadka moze sobie nie zyczyc, aby ktos znal jej stan posiadania (mamy jakies ustawy o ochronie danych osobowych itp.). Zawsze mozna pojsc do starostwa i sprobowac "zdoobyc" wypis z ewidencji gruntow dla tej dziali sasiadki, jak dadza, to bedzie Pani znala ta powierzchnie, jak nie to uzasadnia dlaczego nie (rozne starostwa do tego roznie podchodza)

4. "Czy mozna bez mojej obecnosci stabilizowac granice"
Tak, jak juz bylo pisane "niestawiennictwo strony nie wstrzymuje czynnosci geodety". Byla Pani lub sasiadka, lub kto tam jest jeszcze strona zawiadomiona w terminie, to geodeta robi swoje. Moze nawet nikt nie przybyc na miejsce spotkania a geodeta swoje zrobi. Jednak jezeli sprawa ciagnela sie tak dlugo to dla swietego spokoju zawiadomil bym ponownie (jezeli zawiadomienie bylo gdzies na samym poczatku roboty) o stabilizacji tych wznawianych granic. Fizycznie zwykle wznawia sie stabilizacje bezposrednio po odszukaniu znakow, ktore jednoznacznie pozwalaja stwierdzic gdzie punkt sie znajdowal pierwotnie i tego typu zawiadomienie mialo by na celu pokazanie stronom, gdzie punkty sie znajduja.
Zyjemy w zwariowanych czasach i pod wzgledem prawnym najwlasciwsze podejscie bylo by, gdyby zawiadamias strony ze od dnia... beda przeprowadzane czynnosci przyjecia granic, dopiero wtedy robic jakie kolwiek czynnosci w terenie i jezeli nawet by trwaly rok czy dwa czy tydzien, po prostu informowac strony ktore przyjda w teren, ze bedzie sie jeszcze wykonywalo robote a one niech sobie stoja i obserwuja do poki nie skonczymy. O ile bylo by to chyba najwalsciwsze podejscie prawnie o tyle zupelnie nie zyciowe, czesto ludzie przychodzac w teren oczekuja ze nowe znaki beda juz osadzone, stare odszukane a oni tylko podpisza juz gotowy protokol, bo sie tylko na chwile z pracy "urwali".

giga
29-08-2011
18-10-2011 14:22
Własnie- stabilizacja bezposrednio po odnalezieniu znaku
jest bardzo wartosciowa i zgodnie z prawem geodezyjnym konieczna szczegolnie w przypadku wystepujących niejasności. Jezeli geodeta stwierdzi bład w szkicu polowym to tym bardzie powinien strony o tym powiadomic bo napewno bład wniesie zmiany.Prawo geodezyjne mowi ze takim szkicem nie nalezy sie kierowac wtedy wazniejsze sa zapisy w ksiedze i ewidencji.
Jezeli jeszcze do tego nie mozna bylo odnalezc jednego z nawazniejszych kamieni granicznych,zresztą nie było ani jednego znaku naziemnego ,a jak bylo z podziemnymi nie za bardzo wiem .Wydaje mi sie ze geodeta z doswiadczeniem zawodowym i bardzo dobrą opinią nie powinien dopuscic do takiej sytuacji, zna reakcje ludzi jezeli jest ubytek,dlaczego nas nie powiadomił na samym poczatku ze jest blad w szkicu polowym ,sa to raczej dzialania nieodpowiedzialnego geodety.Powierzchnie dzialki sasiadki znam i ogolna dzialek tez ,która wskazuje ze mialam nie 31,60ara a 36 ara
To jest ta tajemnica dlatego stabilizacja znakow w naszej obecnosci byla konieczna bo w tej chwili budzi watpliwosci.A jak sie ta sytuacja przedstawia wobec Kodeksu geodety

geoniel
11-02-2011
19-10-2011 10:35
Pytanie podstawowe - czy w ramach czynności przyjęcia przebiegu granic - przyjęta granica jest odmienna od stanu użytkowania na gruncie?, czy jest to tylko kwestia zmiany obliczeń i powierzchni?
Powierzchnia działki jest zmienna w takim stopniu, jakie narzędzia , metody obliczeń i ewentualne błędy w obliczeniach zaistniały.

Jeżeli nie zgadza się Pani z czynnościami przyjęcia przebiegu granic, zawsze można wystąpić do wójta/burmistrza z wnioskiem o rozgraniczenie.
jeżeli sprawa będzie się kwalifikować do rozgraniczenia , to takie postępowanie zostanie wsczęte i wtedy ma Pani większe prawa jako strona postępowania.

Jeżeli jednak okaże się, że nie zachodzą przesłanki do przeprowadzenie rozgraniczenia, pozostanie pani złożenie pozwu do sądu o naruszenie prawa własności i typowe postępowanie cywilne.

jeszcze raz podkreślam - jeżeli stan posiadania pokrywa się z granicami przyjętymi a "zmiana powierzchni" wynika z błędny obliczeń to raczej nikłe ma Pani szanse na dochodzenie swoich spraw.

Najlepiej w tej sprawie skonsultowac się z lokalnym geodetą , bo na tym forum, nie sposób jest szczegółowo bez dostępu do danych analizować każdej sprawy.
Pozdrawiam,

giga
29-08-2011
19-10-2011 15:17
Stan posiadania nie pokrywa sie z granicami na gruncie ,nie wiem jak granica wygladala przedtem.
Prosze powiedziec gdzie urzeduje lokalny geodeta.
Dziekuje, pozdrawiam.

giga
29-08-2011
21-10-2011 12:20
Chcialam zapytac jak oznakowuje sie koniec drogi!Czy ma to jakies znaczenie jezeli linia graniczna po szer. drogi jest prosto lub skosnie.Czy mozna to dowolnie zmieniac.Od czego zalezy polozenie proste lub skosne.
Prosze o odpowiedz.!
Dziekuje pozdrawiam!

geoniel
11-02-2011
22-10-2011 09:30
Lokalnego geodety poszukać w internecie można.
Granica może zmieniać się dowolnie (przebieg) - skośnie, równolegle - jedynie w przypadku np. nowych osiedli projektowane działki mają regularny układ i wymiary.
Jeszcze raz podkreślam, że przy takim zagmatwaniu sprawy najlepiej skonsultować się z uprawnionym geodetą, który wykonuje prace w Pani rejonie.

Pyna2010
02-04-2012
02-04-2012 20:32
Witam! Mam pewną nieprzyjemną sprawę z sąsiadem, z którym dzielę podwórko. Mieszkam w domku czterorodzinnym. On ogrodził swoją działkę i dom w taki sposób, że przejeżdżający do niego ludzie jeżdżą tuż pod moim oknem. Co sprawia mi ogromne szkody. Natomiast ja mając już dosyć tej całej sytuacji ogrodziłam dom małym ogrodzeniem tylko, że nie zgłosiłam tego do Urzędu Gminy. (Ponieważ słyszałam, że mogę się odgrodzić 4 metry jeżeli w ścianie znajdują się okna lub drzwi) . A Sąsiad ten po prostu zniszczył moje ogrodzenie. Więc przejdę do celu w którym piszę : chciałabym się ogrodzić dosłownie na granicy mojej działki, tak by wszystko było prawnie. Posiadam plan lecz przyznam szczerze, że za bardzo się na tym nie znam. Dlatego chciałabym się poradzić kogoś, kto wie o co chodzi. Z góry pytam ile kosztowało by zatrudnienie geodety i wyznaczenie tej granicy ?


Proszę o szybką odpowiedź.

Dziękuję i Pozdrawiam !
18-05-2012 16:06
od niektorych klientow przyjmuje zlecenia tylko ustnie, to
juz jest raczej kwestia zaufania, ze mi pozniej zaplaci a
nie jakiegos uregulowania prawnego ;)

Co znaczy "jaki termin"?

przyjecie granic wykonuje sie przy podziale dzialki jako
tzw. pierwszy etap.

Nalezy rozroznic przyjecie/wznowienie/rozgraniczenie granic.
Tylko w wypadku rozgraniczenia geodeta WZYWA strone w teren
(za niestawiennictwo grozi grzywna itp), w pozostalych
wypadkach zawiadamia i niestawiennictwo strony nie
wstrzymuje czynnosci geodety. Warunkiem oddania do zasobu
jest zawiadomienie strony odpowiednio wczesniej (7 dni)
przed planowanymi pracami w terenie.
18-05-2012 16:07
od niektorych klientow przyjmuje zlecenia tylko ustnie, to
juz jest raczej kwestia zaufania, ze mi pozniej zaplaci a
nie jakiegos uregulowania prawnego ;)

Co znaczy "jaki termin"?

przyjecie granic wykonuje sie przy podziale dzialki jako
tzw. pierwszy etap.

Nalezy rozroznic przyjecie/wznowienie/rozgraniczenie granic.
Tylko w wypadku rozgraniczenia geodeta WZYWA strone w teren
(za niestawiennictwo grozi grzywna itp), w pozostalych
wypadkach zawiadamia i niestawiennictwo strony nie
wstrzymuje czynnosci geodety. Warunkiem oddania do zasobu
jest zawiadomienie strony odpowiednio wczesniej (7 dni)
przed planowanymi pracami w terenie.
(niektóre funkcje portalu przeznaczone s‘ dla zalogowanych, zaloguj się lub zarejestruj profil)
Copyright Nasza-Geodezja.pl 2010-2012 (Geodezja24.pl.


GEODEZJA

portal geodezyjny

forum geodezyjne

, ogloszenia, geodezyjny portal, forumowisko geodezja mapy, geodezja i kartografia, oferty pracy w geodezji, geodeta praca, geodezja praca, programy geodezyjne, studia geodezyjne,usługi geodezyjne, geodeta praca, geodezja praca,

uprawnienia geodezyjne

,

mapy geodezyjne

,

praca dla geodetow

,

firma geodezyjna, firmy geodezyjne

,

obsługa geodezyjna, ceny usług geodezyjnych